reklama

Kvóty na slovenskú hudbu v rádiách nie sú tragédiou, dajú sa jednoducho obísť

Premiér Robert Fico spoločne s pánmi Maďaričom a Ďurindom ohlásil posilňovanie slovenskej identity cez povinné hranie slovenskej hudby v rádiách. V skutočnosti však nejde o taký veľký problém, ako by sa mohlo zdať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Slovenské súkromné rádiá bijú na poplach. Logicky sa im nepáči povinnosť vysielať 20-25 percent slovenskej hudby, ktorú chce naša jednofarebná vládostrana zaviesť zákonom. Pán Fico si už zrejme krok za krokom pripravuje pôdu pre stranu SNS ako nového koaličného partnera. Prečo teda nevyužiť jej nápad a opäť sa trošku zapáčiť masám, zvlášť uprostred bublajúceho škandálu „Váhostav“?

Prehnaná reakcia rádií

Ak si však odmyslíme politikum okolo tohoto návrhu, tak povinné kvóty pre domácu produkciu v rádiách nie sú žiadnou tragédiou. Takéto kvóty existujú v mnohých európskych krajinách. Ak sa nemýlim, tak napríklad v nacionalisticky ladenom Francúzsku je kvóta dokonca 40 percent tamojšej hudby, a dá sa s tým žiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Manažéri súkromných rádií síce bijú na poplach, ale žiadny problém nie je taký veľký, ako sa javí na prvý pohľad. Aj mobilní operátori kedysi poriadne nahlas kričali pri regulácii cien roamingu, no nakoniec sa s tým naučili žiť. A aj slovenské rádiá sa novému stavu bez problémov prispôsobia, nech už bude konečný podiel domácej produkcie akýkoľvek.

Predpokladam, že manažéri významných rádií už majú poruke plán, ako by sa chystané ustanovenie dalo obísť. Pri bližšom skúmaní totiž zistíte, že to vôbec nie je problém. Rádiá majú v zásade tri možnosti, ako sa k novým kvótam postaviť:

1) Kvóty úplne ignorovať a radšej zaplatiť /smiešnu/ pokutu

Ide o metódu tvrdého, ale účinného odporu. Najnižšia pokuta za nedodržiavanie kvót bude 99 eur, maximálna pokuta bude 1600 eur. Predpokladám, že vzhľadom na pomerne zdĺhavý proces udeľovania a potvrdzovania pokút v správnom konaní žiadne rádio „neschytá viac“ ako päť pokút ročne. Je teda na zvážení, či sa takáto pokuta konkrétnemu rádiu oplatí. Teda či je nižšia ako potenciálny zisk, ktorý plynie z nedodržania kvót.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2) Kvóty dôsledne dodržiavať

Tento model predpokladá, že rádio sa kvótam podriadi a bude vysielať v priemere 4-5 slovenských pesničiek v každej hodine. Podľa prvotných ohlasov zo strany súkromných rádií si o tom dovolím pochybovať.

3) Kvóty rešpektovat takpovediac „po slovensky“ – teda obchádzať ich, ako sa len dá

Tento bod považujem v našich podmienkach za najpravdepodobnejší. Obchádzanie kvót vďaka presunu slovenskej hudby do nočných hodín je totiž veľmi jednoduché a efektívne. A to napriek tomu, že zákon bude zohľadňovat iba vysielanie od šiestej ráno do polnoci.

Malý návod pre rádiá, ako obíst povinné kvóty

Ukážme si na zjednodušenom príklade, ako sa dajú obísť pripravované kvóty.

Hudobné rádio v jednej hodine odohrá v priemere 16 skladieb. Za 18 hodín, medzi 6:00 a 24:00 teda odohrá približne 288 pesničiek. Z tohto počtu by jedna štvrtina mala byť „slovenská“. Za jeden deň teda musí odznieť zhruba 72 slovenských pesničiek.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Už dnes hrá väčšina rádií približne dve slovenské skladby v každej hodine. To znamená, že za jeden deň (18 hodín) ich dnes zahrajú zhruba 36, a to bez akýchkoľvek kvót. Takže zostáva zaradiť do vysielania ešte 36 pesničiek a kvóta bude splnená.

Týchto zvyšných 36 skladieb dokážete úplne v pohode natlačiť do okrajových vysielacích hodín, teda ráno medzi šiestou a siedmou, prípadne večer medzi 22:00 a polnocou. Tento vysielací čas je z programového hľadiska pomerne nepodstatný, počúvanosť je vtedy marginálna, a tak v tomto čase môžete kľudne rotovať slovenské hity a „hity“, len aby ste naplnili kvótu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dôležité je, že denné vysielanie zostane nedotknuté, aby ste ho mohli profilovať tak, ako to vyhovuje vášmu poslucháčovi.

Odkaz pre Maťa Ďurindu - nové kvóty neznamenajú, že vaša pravda zvíťazí...

Keď si to zhrnieme, tak nové kvóty možno prinesú do vysielania viac slovenskej hudby, ale najhorlivejších zastáncov návrhu zrejme nepotešia. Maťo Ďurinda sa bude musieť zmieriť s tým, že jeho pravda nie vždy zvíťazí. A Loď do neznáma sa tiež nebude hrať viackrát iba preto, lebo on chcel taký zákon.

Nové kvóty môžu znamenať skôr to, že podiel slovenskej hudby v najviac počúvaných hodinách poklesne. Ak sa hudobní dramaturgovia rozhodnú odsunúť nutné zlo do menej počúvaných večerných a nočných hodín, tak cez deň paradoxne vznikne ešte väčší priestor pre zahraničnú produkciu. Neviem, či si to predkladatelia novely zákona uvedomujú...

Poznámka: Ak sa vám článok páči, pozývám vás na web RadioTV.cz, kde najdete ďalšie texty a analýzy týkajúce sa českého a slovenského mediálneho trhu.

Juraj Koiš

Juraj Koiš

Bloger 
  • Počet článkov:  110
  •  | 
  • Páči sa:  51x

Rád píšem o všetkom, čo ma zaujme. A rád dávam najavo aj pozitívne skúsenosti, ktoré nevnímam ako samozrejmé. Zoznam autorových rubrík:  Letecká dopravaCestovanie vlakomSpoločnosť a politikaMédiá @ komunikáciaHokej a futbalŽivot v BratislaveŽivot v PraheOstatné články

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu