Rádio RTI zrejme bude pokračovať, ale len v slovenčine

Autor: Juraj Koiš | 26.1.2009 o 20:57 | Karma článku: 3,44 | Prečítané:  2051x

Po vydaní môjho dnešného blogu na tému „Smutný koniec RTI, jediného slovensko-anglického rádia“ sa mi s reakciou ozval zástupca druhej strany projektu, pán Jozef Sobotka, ktorý uviedol, že rádio RTI neukončilo vysielanie. Údajne pokračuje naďalej na košickej frekvencii 94.8 MHz. Potvrdili to aj ohlasy poslucháčov priamo z Košíc. Momentálne prebiehajú rokovania aj o ďalšom pokračovaní vysielania na hlavnej popradskej frekvencii 94.2 MHz z Kráľovej holi. FM frekvencie rádia má záujem získať nový investor.

Ilustracne foto - JKIlustracne foto - JK

Došlo k určitým nedorozumeniam. Rádio RTI neukončilo vysielanie, pokračuje naďalej zatiaľ na frekvencii v Košiciach. Na vysielači Kráľova hola je technický problém a snažíme sa o obnovenie vysielania aj na tejto frekvencii. Chceme, aby rádio pokračovalo vo vysielaní,“ potvrdil mi v telefonickom rozhovore Jozef Sobotka.

Podľa jeho slov vysielanie by mohlo pokračovať buď za účasti súčasného investora RTI Jana Telenského alebo s novým investorom. Rokovania o tejto otázke momentálne prebiehajú. Sobotka zatiaľ nekonkretizoval, kedy dôjde k úplnému obnoveniu vysielania, uviedol však, že pôvodná informácia o ukončení vysielania neplatí pre slovenské FM frekvencie.

Túto informáciu potvrdil aj riaditeľ pôvodného projektu Eric Wiltsher. „Medzinárodné vysielanie RTI na internete a na satelite sa včera skutočne skončilo. Na slovenských FM frekvenciách ale vysielanie pokračuje, keďže sa objavil nový záujemca o túto službu. Rokovania momentálne prebiehajú ale to nič nemení na tom, že dvojjazyčná medzinárodná služba RTI bola definitívne ukončená.

Rádio RTI vysiela na popradskej a košickej frekvencii na základe slovenskej vysielacej licencie. Aj z toho dôvodu sa na neho vzťahujú ustanovenia Zákona o štátnom jazyku, ktorý mu prikazuje vysielať všetky relácie v slovenčine, prípadne so slovenským ekvivalentom. Práve pre túto podmienku skončilo medzinárodné vysielanie RTI v angličtine, ktoré nemohlo pokračovať na slovenských frekvenciách práve preto, že nespĺňalo podmienky zákona o štátnom jazyku.

Pokračovanie vo vysielaní na FM frekvenciách je nutnou podmienkou pre zachovanie vysielacej licencie. Pokiaľ by rádio ukončilo svoje vysielanie aj na Slovensku, mohla by mu regulačná rada odobrať vysielaciu licenciu po 30 dňoch. Je teda pravdepodobné, že o slovenskú pobočku rádia má záujem nový investor, ktorý sa pokúsi obnoviť plnohodnotné vysielanie aspoň v slovenčine.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matovič zverejnil údajnú komunikáciu Glváča s Kočnerom

Komunikácia mala prebehnúť v období roku 2014 až 2017.

Cynická obluda

Hrozí nám Kollár vo vláde?

Kalkulačka povolebných koalícií bez Smeru je momentálne veľmi krutá. Ale zároveň aj veľmi milosrdná.


Už ste čítali?