Možný návrat Slovana Bratislava do hokejovej extraligy v číslach

Autor: Juraj Koiš | 29.3.2015 o 15:17 | Karma článku: 2,27 | Prečítané:  865x

Aj keď sa o budúcnosti hokejového Slovana Bratislava začalo znovu písať skôr v súvislosti s KHL, pozrime sa, čo by mohol priniesť jeho návrat do slovenskej extraligy. Tentoraz dám priestor konkrétnym číslam.

Tento text pôvodne vznikol ako diskusný príspevok k návštevnosti jednotlivých hokejových klubov v Európe. Rád by som sa však o túto štatistiku podelil aj formou blogu a rozpútal diskusiu na tému účasti Slovana v extralige aj z trochu iného pohľadu.

Pozrel som sa podrobne na návštevnosť všetkých zápasov Slovana v extraligovej sezóne 2011/2012, teda v jedinej sezóne, kedy hral extraligu už na zrenovovanom štadióne Ondreja Nepelu. V celej sezóne odohral Slovan 35 domácich ligových zápasov, vrátane základnej časti i play-off.

27 zápasov základnej časti videlo 161 tisíc ľudí, na osem zápasov play-off prišlo až 67 tisíc!

Priemer na zápas v základnej časti bol 5980 ľudí, v play-off sa zvýšil až na 8343 ľudí na zápas. Ak sa pozrieme na celkový počet divákov, tak na základnú časť prišlo 161 tisíc divákov. Oveľa zaujímavejšia však bola účasť na zápasoch play-off. Napriek tomu, že sa tých domácich zápasov v play-off hralo iba osem, tak v absolútnych číslach ich navštívilo až 67 tisíc ľudí! To je takmer polovica všetkých divákov, ktorí prišli na zápasy základnej časti!

Inými slovami, kým 27 zápasov základnej časti videlo 161 tisíc ľudí, tak na osem zápasov play-off ich prišlo až 41 percent z tohto počtu. A to je skutočne zaujímavé číslo, ktoré vypovedá o tom, že minimálne vyraďovacia fáza je aj pre bratislavského fanúšika veľmi lákavá. Jediné, čo môže deformovať túto štatistiku, sú držitelia permanentiek. Tí sa totiž do návštevnosti zahrnú aj vtedy, ak nie sú na zápase fyzicky prítomní.

Podrobná návštevnosť jednotlivých zápasov

Pozrime sa ešte na návštevnosť podľa jednotlivých súperov. Tieto čísla ukazujú, že v základnej časti bolo minimálne 5 súperov, ktorí dokázali vypredať viac ako polovicu kapacity haly.

* 5x bola prekročená hranica 10 000 divákov (3x vo finále proti Košiciam, 1x proti Popradu v rámci mikulášskeho pokusu o divácky rekord a 1x proti Skalici, ktorá vtedy hrala prvé husle v základnej časti)

* 2 zápasy v sezóne mali nad 9000 divákov (v základnej časti proti Košiciam, v prvom semifinále proti Trenčínu)

* 3x prišlo viac ako 8000 divákov (na dva zápasy proti Košiciam v základnej časti, a na druhé semifinále play-off proti Trenčínu)

* 1x nad 7000 divákov (konkrétne, v 34. kole základnej časti proti Trenčínu)

* 8x nad 6000 divákov (zápasy základnej časti proti Skalici, Popradu, 2 zápasy základnej časti so Žilinou, po jednom zápase proti Martinu, Zvolenu, Trenčínu, 1x vo štvrťfinále play-off proti Žiline)

* 7x prišlo viac ako 5000 divákov (v základnej časti proti Zvolenu, Skalici, Trenčínu, Žiline, Martinu, Popradu a Banskej Bystrici)

* 4x bolo v hale viac ako 4000 ľudí (jeden zápas proti Nitre, 2x proti Banskej Bystrici)

* 5x bolo nad 3000 ľudí (2x proti Žiline, 2x proti Nitre, 1x proti Zvolenu)

Predošlé čísla naznačujú, že s návštevnosťou Slovana v extralige by to nemuselo byť zlé. Treba však jedným dychom dodať, že priemer v základnej časti bol pod 60 percent kapacity haly a nebyť vysokého záujmu v play-off, celkové čísla by vyzneli úplne inak.

Napriek tomu si myslím, že je chybou, ak Slovan nemá v extralige vlastný tím. Bratislavskí funkcionári by sa mali vážne zamyslieť nad tým, či pre ďalšie sezóny nepostaviť aj druhý tím.

Ak Slovan zostane hrať vonku, mohol by zvážiť aspoň druhý tím pre extraligu

Je prirodzené, že po troch atraktívnych sezónach v KHL je v Bratislave stále dopyt po zaujímavej zahraničnej lige. Je teda legitímne uvažovať o všetkých alternatívach, ktoré sa ponúkajú – vrátane KHL a EBEL. Treba však brať ohľad aj na záujmy a rozvoj najvyššej slovenskej súťaže, ktorá bez účasti Slovana nemôže mať dlhodobú perspektívu. Preto by bolo najvhodnejšie, ak by Slovan pôsobil v oboch súťažiach zároveň.

Účasť v extralige by okrem iného mohla sprístupniť zápasy Slovana aj tým fanúšikom, ktorí sa na KHL z rôznych dôvodov nedostanú – či už kvôli vypredaným vstupenkám alebo ich vyššej cene. A pokiaľ by sa Slovanu darilo v nadnárodnej súťaži, určite by to pomohlo zvýšiť návštevnosť aj na jeho zápasoch v domácej lige.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump zrušil summit, čo bude ďalej? Štyri scenáre vývoja

Možné je všetko. Že sa nezmení prakticky nič, ale aj to, že vypukne vojna.

SVET

Minister Stropnický: Politiku ovládol kazisvet, odchádzam

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí.

Stĺpček Osmelené

Nerobme zo žien vrahyne detí

To, o čom sa treba rozprávať, je sexuálna výchova a prevencia.


Už ste čítali?