Kvóty na slovenskú hudbu v rádiách nie sú tragédiou, dajú sa jednoducho obísť

Autor: Juraj Koiš | 15.4.2015 o 15:11 | Karma článku: 6,73 | Prečítané:  1725x

Premiér Robert Fico spoločne s pánmi Maďaričom a Ďurindom ohlásil posilňovanie slovenskej identity cez povinné hranie slovenskej hudby v rádiách. V skutočnosti však nejde o taký veľký problém, ako by sa mohlo zdať.

Slovenské súkromné rádiá bijú na poplach. Logicky sa im nepáči povinnosť vysielať 20-25 percent slovenskej hudby, ktorú chce naša jednofarebná vládostrana zaviesť zákonom. Pán Fico si už zrejme krok za krokom pripravuje pôdu pre stranu SNS ako nového koaličného partnera. Prečo teda nevyužiť jej nápad a opäť sa trošku zapáčiť masám, zvlášť uprostred bublajúceho škandálu „Váhostav“?

Prehnaná reakcia rádií

Ak si však odmyslíme politikum okolo tohoto návrhu, tak povinné kvóty pre domácu produkciu v rádiách nie sú žiadnou tragédiou. Takéto kvóty existujú v mnohých európskych krajinách. Ak sa nemýlim, tak napríklad v nacionalisticky ladenom Francúzsku je kvóta dokonca 40 percent tamojšej hudby, a dá sa s tým žiť.

Manažéri súkromných rádií síce bijú na poplach, ale žiadny problém nie je taký veľký, ako sa javí na prvý pohľad. Aj mobilní operátori kedysi poriadne nahlas kričali pri regulácii cien roamingu, no nakoniec sa s tým naučili žiť. A aj slovenské rádiá sa novému stavu bez problémov prispôsobia, nech už bude konečný podiel domácej produkcie akýkoľvek.

Predpokladam, že manažéri významných rádií už majú poruke plán, ako by sa chystané ustanovenie dalo obísť. Pri bližšom skúmaní totiž zistíte, že to vôbec nie je problém. Rádiá majú v zásade tri možnosti, ako sa k novým kvótam postaviť:

1) Kvóty úplne ignorovať a radšej zaplatiť /smiešnu/ pokutu

Ide o metódu tvrdého, ale účinného odporu. Najnižšia pokuta za nedodržiavanie kvót bude 99 eur, maximálna pokuta bude 1600 eur. Predpokladám, že vzhľadom na pomerne zdĺhavý proces udeľovania a potvrdzovania pokút v správnom konaní žiadne rádio „neschytá viac“ ako päť pokút ročne. Je teda na zvážení, či sa takáto pokuta konkrétnemu rádiu oplatí. Teda či je nižšia ako potenciálny zisk, ktorý plynie z nedodržania kvót.

2) Kvóty dôsledne dodržiavať

Tento model predpokladá, že rádio sa kvótam podriadi a bude vysielať v priemere 4-5 slovenských pesničiek v každej hodine. Podľa prvotných ohlasov zo strany súkromných rádií si o tom dovolím pochybovať.

3) Kvóty rešpektovat takpovediac „po slovensky“ – teda obchádzať ich, ako sa len dá

Tento bod považujem v našich podmienkach za najpravdepodobnejší. Obchádzanie kvót vďaka presunu slovenskej hudby do nočných hodín je totiž veľmi jednoduché a efektívne. A to napriek tomu, že zákon bude zohľadňovat iba vysielanie od šiestej ráno do polnoci.

Malý návod pre rádiá, ako obíst povinné kvóty

Ukážme si na zjednodušenom príklade, ako sa dajú obísť pripravované kvóty.

Hudobné rádio v jednej hodine odohrá v priemere 16 skladieb. Za 18 hodín, medzi 6:00 a 24:00 teda odohrá približne 288 pesničiek. Z tohto počtu by jedna štvrtina mala byť „slovenská“. Za jeden deň teda musí odznieť zhruba 72 slovenských pesničiek.

Už dnes hrá väčšina rádií približne dve slovenské skladby v každej hodine. To znamená, že za jeden deň (18 hodín) ich dnes zahrajú zhruba 36, a to bez akýchkoľvek kvót. Takže zostáva zaradiť do vysielania ešte 36 pesničiek a kvóta bude splnená.

Týchto zvyšných 36 skladieb dokážete úplne v pohode natlačiť do okrajových vysielacích hodín, teda ráno medzi šiestou a siedmou, prípadne večer medzi 22:00 a polnocou. Tento vysielací čas je z programového hľadiska pomerne nepodstatný, počúvanosť je vtedy marginálna, a tak v tomto čase môžete kľudne rotovať slovenské hity a „hity“, len aby ste naplnili kvótu.

Dôležité je, že denné vysielanie zostane nedotknuté, aby ste ho mohli profilovať tak, ako to vyhovuje vášmu poslucháčovi.

Odkaz pre Maťa Ďurindu - nové kvóty neznamenajú, že vaša pravda zvíťazí...

Keď si to zhrnieme, tak nové kvóty možno prinesú do vysielania viac slovenskej hudby, ale najhorlivejších zastáncov návrhu zrejme nepotešia. Maťo Ďurinda sa bude musieť zmieriť s tým, že jeho pravda nie vždy zvíťazí. A Loď do neznáma sa tiež nebude hrať viackrát iba preto, lebo on chcel taký zákon.

Nové kvóty môžu znamenať skôr to, že podiel slovenskej hudby v najviac počúvaných hodinách poklesne. Ak sa hudobní dramaturgovia rozhodnú odsunúť nutné zlo do menej počúvaných večerných a nočných hodín, tak cez deň paradoxne vznikne ešte väčší priestor pre zahraničnú produkciu. Neviem, či si to predkladatelia novely zákona uvedomujú...

Poznámka: Ak sa vám článok páči, pozývám vás na web RadioTV.cz, kde najdete ďalšie texty a analýzy týkajúce sa českého a slovenského mediálneho trhu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump zrušil summit, čo bude ďalej? Štyri scenáre vývoja

Možné je všetko. Že sa nezmení prakticky nič, ale aj to, že vypukne vojna.

SVET

Minister Stropnický: Politiku ovládol kazisvet, odchádzam

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí.

Stĺpček Osmelené

Nerobme zo žien vrahyne detí

To, o čom sa treba rozprávať, je sexuálna výchova a prevencia.


Už ste čítali?