Nova stále bojuje za vypnutie svojich programov na Slovensku. Dosiahla čiastočný úspech

Autor: Juraj Koiš | 14.6.2016 o 11:46 | Karma článku: 5,18 | Prečítané:  1540x

Televízna skupina Nova má na Slovensku stále pomerne vysokú popularitu a ešte k tomu tu pôsobí aj jej sesterská Markíza, ktorá patrí rovnakému majiteľovi. Čo teda motivuje Novu, aby sa zo slovenského trhu za každú cenu stiahla?

Dnešným dňom ohlásila česká Nova ďalšie kolo svojho dlhodobého boja proti šíreniu svojich programov na Slovensku. Podpísala rámcovú dohodu so Slovenskou asociáciou pre káblové telekomunikácie, ktorá by mala obsahovať aj časový plán vypnutia nelegálne šírených staníc na Slovensku. Táto dohoda môže Nove priniesť aspoň zdanlivý pocit úspechu. Svoj cieľ do istej miery splnila, hoci v praktickej rovine je tento záväzok len ťažko splniteľný.

Slovenskí kábloví operátori si totiž v praxi nemôžu ani pripustiť, že by české programy stiahli z ponuky. Dôvodom je tvrdá konkurencia satelitných služieb, ktoré dokážu šírenie českých staníc zabezpečiť vďaka univerzálnemu pokrytiu. Ak priemernej slovenskej domácnosti vypnete české programy, ona zareaguje zrušením predplatného káblovej televízie. Prípadne – ak už má namontovaný satelit – kúpi si v Českej republike legálnu satelitnú kartu so všetkými tamojšími stanicami.

Poznámka: Podrobnú analýzu ohľadom budúcnosti šírenia programov Novy na Slovensku som publikoval aj na českom odbornom webe RadioTV.cz. Ak máte záujem sa o tomto probléme dozvedieť viac, prečítajte si obšírnejší text Nova neefektivně bojuje za vypnutí svých kanálů na Slovensku. Řešením je změna přístupu.

Vedenie Novy podceňuje vynaliezavosť divákov a obchodníkov

Vedenie Novy túto skutočnosť pochopiteľne bagatelizuje. Aj Petr Horák, vedúci nových projektov Novy pripúšťa, že si klienti môžu kúpiť satelitné karty, ale nepredpokladá, že by malo ísť o masívnu záležitosť. Lenže, ak už raz sledujete satelitnú televíziu cez predplatenú kartu Skylink, môžete veľmi jednoducho prepnúť zo slovenskej na plnú českú ponuku. Prípadne môžete používať českú i slovenskú kartu súčasne.

Nezabúdajme, že satelitná služba Skylink má na Slovensku niekoľko stoviek tisíc klientov – domácností, ktoré už prijímajú jej programy. A tí si dlhodobo zvykli na české stanice. Ak raz o ne prídu, určite sa nájde šikovný obchodník (díler), ktorý im tieto stanice zabezpečí na legálnej českej karte. Samozrejme, za primeranú províziu.

Hoci nemôžem argumentovať konkrétnymi číslami, z dlhodobého pozorovania usudzujem, že značná časť slovenských domácností si platí káblovú prípojku len kvôli českým programom. Toto tvrdenie podporuje aj fakt, že žiadny z najväčších káblových operátorov doteraz dobrovoľne nevyradil programy Novy ani Primy zo svojej ponuky.

Ak budú Nova s Markízou lepšie koordinovať svoje nákupy, môžu pôsobiť v ČR aj SR súčasne

Pritom tento spor nie je o ničom inom ako o zmene prístupu. Ak dokáže Nova na Slovensku miestami dosiahnuť až dvojciferné hodnoty sledovanosti, mohla by to aj patrične využiť. Spustenie programu Nova International pre slovenský trh sa javí ako úplne zbytočné. Ľudia nechcú sledovať lacnú náhradu hlavného programu Novy – chcú mať prístup k celému jej vysielaniu bez obmedzenia.

Chápem, že nie všetky vysielacie práva môže Nova zakúpiť aj pre slovenský trh. Lenže väčšinu práv by zakúpiť mohla – ak by chcela. Stačí svoje nákupy efektívne koordinovať s Markízou.

Nova International je pre káblovky ako "danajský dar"

Pokiaľ slovenskému divákovi zoberiete hlavnú Novu, Novu Cinema, Fandu aj SMÍCHOV a ako náhradu mu dáte iba Novu International, neznamená to, že problém zmizne.

Pre káblových operátorov je Nova International skoro ako danajský dar. Musia zaň platiť, ale nič im neprináša. Ak nechcú káblovky prísť o svojich platiacich divákov, je logické, že v šírení všetkých staníc Novy – ako aj ostatných českých staníc – budú pokračovať za každú cenu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump zrušil summit, čo bude ďalej? Štyri scenáre vývoja

Možné je všetko. Že sa nezmení prakticky nič, ale aj to, že vypukne vojna.

SVET

Minister Stropnický: Politiku ovládol kazisvet, odchádzam

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí.

Stĺpček Osmelené

Nerobme zo žien vrahyne detí

To, o čom sa treba rozprávať, je sexuálna výchova a prevencia.


Už ste čítali?